Einstein cartoonΟι μορφωτικές επισκέψεις που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς εντάσσονται σε ένα γενικότερο προγραμματισμό με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά: όλα τα τμήματα πηγαίνουν μορφωτική επίσκεψη την ίδια μέρα, ενώ καταβάλλεται προσπάθεια να μην πηγαίνουν πάνω από δύο τμήματα στον ίδιο τόπο. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς, όλα τα τμήματα κάθε τάξης θα πραγματοποιούν, σε μεγάλο ποσοστό τις ίδιες μορφωτικές επισκέψεις, ενώ, όταν χρειάζεται, θα γίνονται τροποποιήσεις στον συνολικό προγραμματισμό, ώστε το σχολείο να μπορεί να παρακολουθεί επίκαιρες εκδηλώσεις και εκθέσεις που διοργανώνονται από διάφορους φορείς κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Εδώ μπορείτε να δείτε, χωρισμένους σε κατηγορίες τους τόπους που είναι ήδη ενταγμένοι στο πρόγραμμα των μορφωτικών επισκέψεων του σχολείου, ενώ μπορείτε να κάνετε και τις δικές σας προτάσεις συμπληρώνοντας και στέλνοντας με mail ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ) την ειδική φόρμα.

Φόρμα υποβολής προτάσεων για τις Μορφωτικές Επισκέψεις. (με δεξί κλικ επιλέξτε save link as...) και σώστε το αρχείο σε κάποιο σημείο του σκληρού σας δίσκου.

Επίσης για τη συμμετοχή των παιδιών στο πρόγραμμα των μορφωτικών επισκέψεων παρακαλούμε να συμπληρώσετε και να μας παραδώσετε την υπεύθυνη δήλωση που θα βρείτε εδώ.

Ετήσιος Προγραμματισμός των Μορφωτικών επισκέψεων

Στην περιοχή αυτή μπορείτε να βρείτε το συνολικό σχεδιασμό των μορφωτικών επισκέψεων για όλη τη φετεινή χρονιά. Επιλέξετε το μήνα που σας ενδιαφέρει για να δείτε τις μορφωτικές που έχουν προγραμματιστεί. Για κάθε επίσκεψη θα βρείτε επίσης το φύλλο εργασίας και το υπόλοιπο υλικό (όπου αυτά υπάρχουν).

Μορφωτικές επισκέψεις 17 Οκτωβρίου 2018

ΤΜΗΜΑ

ΤΟΠΟΣ

ΦΥΛΛΟ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ/ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Α1

Μουσείο Ηρακλειδών:
Επιστήμη- Τέχνη- ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

 

ΦΑΛΑΓΚΑΡΑΣ,
ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ
ΜΠΑΚΑ 
ΓΑΛΑΝΗ
ΛΟΥΝΤΖΗ

Α2

Μουσείο Ηρακλειδών:
Επιστήμη- Τέχνη- ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Α3

Μουσείο Αρχαίας Τεχνολογίας

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

ΠΑΛΑΙΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ
ΔΗΜΟΣ
ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

Β1

Kinder Docs :
MORE HUMAN THAN HUMAN

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ
ΜΑΣΤΙΧΙΑΔΟΥ
ΝΙΚΗΤΑ
ΠΑΛΛΑ
ΣΑΡΛΑΣ
ΜΠΟΜΠΟΛΟΥ

Β2

Kinder Docs :
MORE HUMAN THAN HUMAN

Β3

Kinder Docs :
MORE HUMAN THAN HUMAN

Γ1

Μάντρα Μπλόκου Κοκκινιάς

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ
ΞΥΔΑΚΗΣ
ΓΑΛΑΝΗ
ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΟΥ

Γ2

Μάντρα Μπλόκου Κοκκινιάς

Γ3

Μάντρα Μπλόκου Κοκκινιάς

Μορφωτικές επισκέψεις 22 Νοεμβρίου 2018

ΤΜΗΜΑ

ΤΟΠΟΣ

ΦΥΛΛΟ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ/ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Α1 Μουσείο Ακρόπολης/ Θησείο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: Τα γλυπτά του Παρθενώνα Παπαδοπούλου
Κάρτσακα

Α2 Μουσείο Αρχαίας Τεχνολογίας/
Θησείο
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα
και ξενάγηση από τον εκπαιδευτικό
Μητρόπουλος
Παναγιωτίδου
Α3 Μουσείο Ηρακλειδών/Θησείο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα:
Επιστήμη- Τέχνη- ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
Φαλαγκάρας
Παλαιογιαννίδης
Β1 Γκάζι Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: Παράγουμε μαζι-κά Μπούμπουκα
Μπάκα
Β2 Βυζαντινό Μουσείο Ξενάγηση από εκπαιδευτικό Νικήτα
Δήμος
Β3 Γκάζι Πρόγραμμα: Το Εργοστάσιο και εμείς Αμπατζόγλου
Μπομπόλου
Γ1 Θέατρο Διονύσου/
Θησείο
Ξενάγηση από εκπαιδευτικό Μαστιχιάδου
Ξυδάκης
Γ2

Παναθηναϊκό Στάδιο Ξενάγηση με οπτικοακουστικά μέσα Σάρλας
Γιαννακοπούλου
Γ3 Θησείο/
Θέατρο Διονύσου
Ξενάγηση από εκπαιδευτικό Τσουράκης
Καλογεράκου

Μορφωτικές επισκέψεις 11 Δεκεμβρίου 2018

ΤΜΗΜΑ

ΤΟΠΟΣ

ΦΥΛΛΟ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ/ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Α1 Μουσείο Αρχαίας Τεχνολογίας/
Θησείο
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα 
και ξενάγηση από τον εκπαιδευτικό
Μητρόπουλος
Μαστιχιάδου

Α2 Πού πήγε ο ποταμός - Πατάκης Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Γιαννακοπούλου
Μπομπόλου
Α3 Αρχαία Αγορά/Θησείο Ξενάγηση από εκπαιδευτικό Παπαδοπούλου
Πάλλα
Β1 Κέντρο επιστήμης και τεχνολογίας
Αθηνά/Πάρκο Νιάρχου
Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Μπούμπουκα
Φαλαγκάρας
Β2 Το αλλόκοτο, το απίθανο
και το κανονικό- Πατάκης
Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Κάρτσακα
Παναγιωτίδου
Β3 Βυζαντινό Μουσείο /
Στους κήπους του μουσείου
Ξενάγηση από εκπαιδευτικό Δήμος
Νικήτα
Γ1 Βουλή των Ελλήνων:
Πολεμώντας τον πόλεμο/Θησείο
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Μπάκα
Ξυδάκης
Γ2

Κέντρο Επιστήμης και Τεχνολογίας
Eκθεση Αθηνά Ευγενίδειο/Πάρκο Νιάρχου
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Αμπατζόγλου
Τσουράκης
Γ3 Έκθεση Champions
Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού/Θησείο
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Σάρλας
Καλογεράκου

Μορφωτικές επισκέψεις 23 Ιανουαρίου 2019

ΤΜΗΜΑ

ΤΟΠΟΣ

ΦΥΛΛΟ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ/ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Α1 Ευγενίδειο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα
Ιστορία της Γραφής
Γιαννακοπούλου
Μπάκα

Α2 Μουσείο Ακρόπολης Ξενάγηση από εκπαιδευτικό Παπαδοπούλου
Τσίτσοβιτς
Α3 Μουσείο Ακρόπολης Ξενάγηση από εκπαιδευτικό Μαστιχιάδου
Γαλάνη
Β1 Βυζαντινό Μουσείο Ξενάγηση από εκπαιδευτικό Δήμος
Σάρλας
Β2 Ευγενίδειο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα
Πληροφοριακή Παιδεία
Παναγιωτίδου
Τσουράκης
Β3 Στα ίχνη της Οθωμανικής Αθήνας-Οικία Μπενιζέλων-Λουτρά-Τζαμι-Μεντ. Ξενάγηση από εκπαιδευτικό Ξυδάκης
Καλογεράκου
Γ1 Μουσείο Χατζηκυριάκου- Γκικα Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Κάρτσακα
Φαλαγκάρας
Γ2

Θέατρο Διονύσου Ξενάγηση από εκπαιδευτικό Νικήτα
Λούντζη 
Γ3 Ευγενίδειο_ Utech club Εκπαιδευτικό πρόγραμμα
εισαγωγή στο arduino και τρισδιάστατη εκτύπωση
Μπούμπουκα
Παλαιογιαννίδης
Περιβαλλοντικό
πρόγραμμα με μαθητές ομίλων καλλιτεχνικού και debate.
Συνοικία Λαμπρινής/ αρχιτεκτονικός περίπατος Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Πάλλα
Μπομπόλου

Μορφωτικές επισκέψεις 15 Φεβρουαρίου 2019

ΤΜΗΜΑ

ΤΟΠΟΣ

ΦΥΛΛΟ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ/ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Α1

Γεωπονικό
Πανεπιστήμιο
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Μαστιχιάδου
Α2

Παναγιωτίδου
Μπομπόλου
Α3

Μπάκα
Φαλαγκάρας
Β1

τα ίχνη της
Οθωμανικής Αθήνας/Μουσείο Ισλαμικής τέχνης/ Θησείο
Ξενάγηση
από εκπαιδευτικό
Ξυδάκης
Κάρτσακα
Β2

Παναθηναϊκό
Στάδιο/ Φωκιανός
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Σάρλας
Καλογεράκου
Β3

Θησείο/
Αστεροσκοπείο
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Μπούμπουκα
Παλαιογιαννίδης
Γ1

Παναθηναϊκό Στάδιο
/Φωκιανός
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα
Λούντζη
Τσουράκης
Γ2

Θέατρο Διονύσου/
Θησείο
Ξενάγηση
από εκπαιδευτικό
Νικήτα
Παπαδοπούλου
Γ3

Μουσείο
Χατζηκυριάκου -Γκίκα/
Θησείο
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Δήμος
Γιαννακοπούλου

Μορφωτικές επισκέψεις 20 Μαρτίου 2019

ΤΜΗΜΑ

ΤΟΠΟΣ

ΦΥΛΛΟ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ/ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Α1 Μουσείο Μπενάκη / Πειραιώς
kinder Docs: Plastic China
Προβολή ταινίας-συζήτηση

Ξυδάκης/
Τσίτσοβιτς
Α2 Γιαννακοπούλου/
Τσουράκης
Α3 Καλογεράκου/
Σάρλας
Project CSI  Εργαστήριο Γεωργικής Μηχανολογίας _Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Μπούμπουκα Φαλαγκάρας 
Project Creative bees  Πάρκο Ανακύκλωσης _ Πάρκο Τρίτση Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πάλλα Μπομπόλου
Project 
Ταξιδιωτικές Αποδράσεις
 Σχολείο/ Θησείο Βιντεολήψεις για διαφημιστικά σποτ χωρών Λούντζη Μπάκα

Γ1 Θέατρο Άλφα Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης _
Ευριπίδη Ελένη



Κάρτσακα 
Νικήτα
Παπαδοπούλου Δήμος
Μαστιχιάδου Παναγιωτίδου

Γ2

Γ3